Користування калькулятором вартості газу

Вже впродовж деякого часу український ринок торгівлі енергетичними ресурсами стає все більш відкритим та конкурентним. Тому міністерство економічного розвитку приймає більш активну участь у змінах стосовно реалізації таких ресурсів.

Але так було не завжди, раніше енергетичний ринок мав нестабільні ціни, які часто піддавалися неконтрольованим та непередбачуваним змінам. Продавці та покупці часто були вимушені вносити постійні зміни до угод, що приводило до великої кількості додаткових умов, що у свою чергу приводило до ще частіших коливань цін.

Формула розрахунку вартості

Саме тому міністерством була створена група фахівців, що розробила формулу розрахування вартості енергетичних ресурсів. До групи фахівців входили представники декількох українських державних організацій:  Нафтогазу, Антимонопольного комітету України, Укргазовидобування, Держзовнішінформу, Торгової палати України, Укрпошти, Київської школи економіки.

Разом, вони проаналізували фактори, які суттєво впливають на зміни у вартості товарів, та як рішення, вони розробили наступну формулу, яка зараз рекомендується міністерством для використання під час переговорів, внесення змін до контрактів та укладення угод. Формула виглядає наступним чином:

CP = РСР × Кс ÷ Kb + (AvgNCG – NCG bas) × CV × Kc × 0,95 × 1,2 + (Avg UEEx – UEEx bas) × 0,05

  • CP — вартість у гривнях за одиницю ресурсу.
  • РСР — попередня вартість за одиницю ресурсу
  • Кс — офіційний курс гривні щодо євро напередодні створення договору.
  • Kb — офіційний курс гривні щодо євро в день укладення договору.
  • Avg NCG —значення щоденних котирувань протягом двадцяти  днів переду укладенням контракту.

Калькулятор розрахунку вартості

Висче вказана формула є надійним інструментом для прозорого та зрозумілого розрахунку вартості природного газу, що надає користувачам реалістичну та об’єктивну вартість, яка корелюється з коливаннями ринку.
Але, Українська енергетична біржа (www.ueex.com.ua) розробила калькулятор, що є адаптацією міністерської формули в електронний формат, який є більш доступним та зрозумілим для використання.

Українська енергетична біржа є надійною електронною платформою для проведення торгів енергетичними ресурсами. Цілю створення УЕБ було забезпечення прозорого та ефективного механізму для проведення та участі у торгах, враховуючи усі тонкощі та особистості українського ринку. Крім цього біржа має й інші цілі, наприклад забезпечити український ринок енергоресурсів умовами до чесної та відкритої конкуренції, забезпечити учасників освітньою програмою та підтримкою досвідченими трейдерами, організовувати та проводити автоматизовані торги на міжнародному та державному рівні.

Як користатися калькулятором

Для того щоб мати змогу розрахувати передбачувану вартість природного газу, необхідно перейти за посиланням www.ueex.com.ua/auctions/gas-cost-calculator/. Після цього у відповідному вікну ввести дату укладення договору, дату уточнення ціни, та попередню вартість 1000 м3 природного газу.
Переваги використання такого інструменту у тому, що він значно спрощує процес розрахунку вартості, при цьому він працює на основі формули міністерства і забезпечує учасників аукціонами з об’єктивними цінами та прозорі умови змін контрактів.

Крім цього калькулятор також рекомендується використовувати під час переговорів і як інструмент для майбутніх змін у договорі, що вказується при складані договору. До того ж такий механізм захищає учасників від демпінгу цін.