Українська енергетична біржа динамічно розвивається з урахуванням трендів розвитку енергетичних ринків України та світу в цілому. Поступовий перехід на чисті види енергії — вже реальність, тому адміністратори вважають за доцільне зосередитися на розвитку тих ринків, які мають тенденцію до зростання, таких як електроенергія і газ. Також вони планують запускати на УЕБ торгівлю «зеленої» електроенергії, про що було обумовлено раніше.
Частка інших ринків в обороті і доходи біржі
Українська енергетична біржа є лідером біржової торгівлі в Україні і єдиною централізованою платформою, де зосереджена найбільша ліквідність і торгівля усіма видами енергоресурсів. Ознайомитись із актуальними котируваннями, які є лише в УЕБ можна на сайті www.ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas/.
За перше півріччя поточного року частка ринку УЕБ по електроенергії склала 63% (з урахуванням ПСО), по природному газу — 10%. Крім того на УЕБ представлені такі енергоресурси, як нафтопродукти, скраплений газ, нафту, сировину і т.д.
Нафтопродукти – одне з базових і ключових на сьогодні напрямків діяльності УЕБ. За перше півріччя на біржі було реалізовано 55,2 тис. тон нафтопродуктів, майже половина обсягу припадає на бензини різних марок. Проданий обсяг скрапленого газу склав 69 тис. Тон -12% від всього ринку.
Нові напрями торгівлі
З 2019 року в УЕБ відкрито новий напрям – торгівля необробленою деревиною. За перше півріччя було реалізовано 257,3 тис. Куб. м. деревини, що за вартістю становило приблизно 1% від загального продажу на УЕБ.
Також УЕБ є організованою майданчиком, що надає доступ до системи ProZorro.Продажі. За січень-червень 2020 років через електронну площадку УЕБ було заведено 279 аукціонів і реалізовано лотів на суму 38,4 млн. Грн. Це такі напрямки як реалізація майна, спеціальних дозволів на користування надрами, необроблена деревина.
З приводу формування доходів біржі, то це комісія від угод. За різними напрямками діють різні ставки. Наприклад, якщо на ProZorro.Продажі УЕБ заробляєм 3%, то на продажу газу на УЕБ — на рівні 0,05%. Тим не менш, ринок газу вважається найбільш пріоритетним, а ринок електроенергії – найновим.
З цього робиться висновок, що Українська енергетична біржа не ставить на меті заробіток, а навпаки – розвиток української економіки та підйом країни з колін, особливо в такі тяжкі для нас години.