Протягом 15 років спекуляцій щодо зняття мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення відбувалося заплутування понять у простих громадян. Але сьогодні це питання, нарешті, зрушилося з місця. З тих пір як ринок став реформуватися в суспільстві виникло безліч суперечок щодо цього. Мало хто сьогодні має достовірну інформацію що входить в поняття безперешкодного придбання землі, які норми цей процес регулюють і як же в майбутньому буде відбуватися процес реалізації паїв, але відповіді на ці питання хотіли б отримати багато землевласників.
Що потрібно знати про реалізацію сільськогосподарської землі?
Від зарубіжних кредиторів була вимога про відкриття повного ринку землі в Україні. Зокрема, з такою вимогою виступав Міжнародний валютний фонд. Владою України з цієї причини було прийнято рішення про зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земельних делянок до кінця 2019 року.
У першому читанні Верховна Рада 13 листопада прийняла законопроект №2178-10, виходячи з якого здійснити процес купівлі-продажу паю. Що знаходиться в приватній власності або держвласності можна буде, починаючи з 1 жовтня 2020 року. З цієї причини відбувається робота над створенням і впровадженням повноцінного ринку. За попередніми даними, на реалізацію буде виставлено 40 мільйонів гектар землі сільськогосподарського призначення.
Крім привабливих можливостей, таке рішення КМ залишає немало юридичних питань:, наприклад, як саме підготувати державу до вільного ринку землі, як убезпечити дрібних землевласників від можливого шахрайства, як не допустити. Щоб земельні паї скуповувалися масово. Якщо станеться останнє, то це може привести до захоплення важливого ресурсу окремої монополів.
Вільна реалізація сільськогосподарських угідь в системі Прозорро.Продажі
Безумовно, що після зняття мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення відбудуться глобальні зміни в агропромисловому комплексі, з цієї причини держава чекає введення нових, ефективних і максимально прозорих та чесних заходів регулювання економічних відносин.
У новому законодавстві написано, що після зняття мораторію в першу чергу на покупку землі право отримує орендар паю, який в обов’язковому порядку повинен бути громадянином України. Другий важливий момент — купівля-продаж землі сільськогосподарського призначення буде відбувається за допомогою системи Прозорро.Продажі sale.ueex.com.ua/filter/land-parcelі працюючих з нею майданчиків, наприклад, ТБ «Українська енергетична біржа». ТБ УЕБ вже має успішний досвід продажу приватного і державного майна — якщо буде потрібно, то на нашому майданчику швидко організують аукціони онлайн-формату з продажу сільськогосподарських угідь.
Які чином буде відбуватися продаж і купівля паїв на ТБ «Українська енергетична біржа»?
Проект, створений в 2016 році під назвою Прозорро.Продажі полягає в забезпеченні проведення повністю публічних і відкритих торгів для всіх учасників процесу, включаючи активістів громадськості та державних спостерігачів комунального, приватного або державного майна. Щоб стати учасником прозорого, добросовісного аукціону потрібно зареєструватися на сайті sale.ueex.com.ua. Для наших клієнтів є постійний доступ до майданчика. Зайти на біржу можна з будь-якого пристрою в будь-який час доби при наявності мережі Інтернет. А завдяки розсилці по E-mail ви завжди будете знати про зміни на біржі і нових, вигідних лотах. Наші фахівці готові надати кваліфіковану допомогу і проконсультувати з питань, пов’язаними з торгами і біржою.